13 Haziran 2011 Pazartesi

Çişşşşş - 1

Doruk 16 ay 19 günlük....Tuvalet eğitimi konusunda ben eski kafalı düşünenlerdenim. 2 yaşını beklemenin, çocuğun hazır olmasını beklemenin saçma olduğunu düşünüyorum. Herşey gibi tuvalet eğitimi de öğretilmesi gereken birşey benim penceremde. Ve bunun zamanına anne karar verebilir. 2 yaş zaten oğlumla aramızın açılacağını düşündüğüm sıkıntılı bir dönem olabilirde, olmayabilirde. Göreceğiz. Ama kişilik çatışmalarının olduğu, herşeye hayır demeyi bir misyon kabul ettiği bir dönemde çocuğuma böyle bir geçiş yaptırmak hem onun için, hem benim için çok yıpratıcı olacaktır düşüncesindeyim.

Bu haftasonu artık alt bezletmeme direnmeleri tavan yapmış durumda ve biz artık bundan feci şekilde baygınlık geçirmek üzereyiz. Ne oyuncak, ne şarkı, ne dans... hiçbirşey fayda etmiyor. Tek istediği bezlenmeden öyle dolaşmak. 2-3 kere bilumum köşelere çiş yapma kazalarımız mevcut olmaya başladı.

Bende bu durumu fırsata çevirerek, zaten havaların ısınmasını beklediğim tuvalet eğitimine yumuşak bir giriş yapmış bulunmaktayım.

Genelde, arkadaşlardan duyduğum bu aralar artık Doruk'un kakasını yaparken köşe bucak kaçması, kakasını kuytu köşelerde yapması gerekiyor. Bu tuvalet eğitimine başlama zamanının hafiften geldiğine ilk işaretlerden biri olarak kabul ediliyor.

Ama benim oğlum allaha şükür hiiiiiiiç öyle kuytu köşe falan aramıyor. Buram buram bir koku geldiğinde kendisinin işlemi tamamlamış olduğunu çok net anlıyorsunuz.

Kuzeni Demirkan'dan kalan lazımlığımız hep tuvaletteydi zaten. Birgün üzerine oturup çiş demesini bekliyordum. Ama bırakın çiş için oyun için bile o lazımlığa tahammülü yok Doruk'un. O yüzden ben kendisine bir ara klozet adaptörü alıp zulaya atmıştım.

Bu pazar bu adaptörü çıkardım artık ve sabahtan Doruk'u üzerine sakin bir şekilde oturttum. Hiiiç sesi çıkmadı. Korkmadı, aldırmadı. Sadece oturdu. Ben şok oldum. 5 dk. oturduktan sonra kaldırdım. Altınada sadece külot giydirerek çiş eğitimimize başladık.

Sadece bunları giyip dolaşmak istiyor. Oğlumun ilk bezsiz külotlu fotosudur.
Yarım saat sonra tekrar aldım tuvalete gittik. Yine oturttum. Bu sefer 10 dk. oturduk. Yine bişey yapmadı. ve yine kaldırdım. 25-30 dk. bir oturtulması gerektiğini bildiğim için ısrar etmeden yumuşak yumuşak eğlenerek yapmaya çalışıyorum. Sonraki 25 dk. dan sonra ben sormayı unuttum ve Doruktan tam 25 dk. sonra gelen mis gibi kaka kokusuyla aklım başıma geldi. Sonrada zaten giyinip dışarı çıktık.

İlk günümüz bu şekilde oldu... Umarım yakında daha iyi haberlerle geleceğim....

Not1: Tuvalete oturduğunda onu oyalamak için şu anda babasının traş köpüğünü kullanıyoruz. Kendisi tadınada baktı bu arada. Daha farklı birşeyler bulacağım oyalanması için.

1 yorum:

AsLI dedi ki...

:)) Tra$ köpügü ilginc :)
Kolay gelsin size