18 Nisan 2010 Pazar

Hamam keyfimizin ip uçları

Başardım… en sonunda oğlumu kendim yıkamaya başladım. 2 haftadır oğlumla akşamları 19 – 19:30 arası banyo randevumuz var. Doğduğundan beri benim için banyo büyük problemdi. Birçok yeni anne içinde aynı olduğunu düşünüyorum. Kendim yıkayamıyordum ama kimseyede emanet edip yıkamalarına izin vermiyordum. Herhalde 8-9 ay oturana kadar banyoda hep birilerine muhtaç oluruz diyordum. Eşimle birlikte sıkıntılar içinde gergin bir vaziyette çocuğumuzu yıkamaya uğraşıyorduk oda her akşam değil yani.

Ama artık böyle olmayacağını anladım ve 1 hafta önce aksam uykularını düzene sokabilmek için banyoyu aksamları yaptırmaya karar verdim. Zaten havalar ısındı. Üşütme derdimizde yok kuzuyu.

Küvetini hazırlıyorum. Suyunu hazırlıyorum. Su sıcaklığı 37 derece diyorlar ama ben 38 derece kadar yapıyorum. Soğuk suda banyo yapmak bebekleri huzursuz ediyor. Hem sıcak suda daha bir mayışıyorlar. Sonra filesini hazırlıyorum. Paşayı filesine yatırıyorum. O bakışları görmeniz lazım. Gözünü benden ayırmıyor. Kendisine neler yaptığımı pür dikkat izliyor hiçbir anını kaçırmadan. Bende onunla konuşmaya başlıyorum kendisini güvende hissetsin kötü bir şey olmadığını anlasın diye. Artık bu aralarda beni seyrederken kahkahalar ve cevap vermeler bile başladı. Sonra süngerine şampuanını döküp vucuduna hem masaj yapıyorum hem yıkıyorum seve seve… çok hoşuna gidiyor. Benim sakinliğim onada iyi geliyor. En son olarak kafasına yüzüne su gelmeden arkaya doğru suyunu döküyorum. Doktorumuz böyle yapmamızı söyledi. Hergün şampuan sürmüyorum kafasına. Sonra elime su alarak yüzünüde yıkıyorum. Artık en son suyunu dökeceğim zaman, suyun içine bebe yağından koyup o şekilde bütün vucuduna suyu döküyorum bebe yağı da her yerine eşit olarak gidiyor. Bunu tavsiye ederim elle sürmekten çok daha kalıcı oluyor teninde. Yalnız çok dikkatli olun. Bebek çok kaygan oluyor. Küvetten çıkartırken çok dikkatli ve sıkı tutmanız gerek. Havlusunu yakın koyup hemen havluya sarın. Bizim Doruk’tan mutlusu yok işte bundan sonra. Bütün bunlardan sonra gece uykusuna geçiş seremonimiz başlıyor. Burdada başrolde uyku tulumumuz var. J akşam uykumuz geldiğini oğlum onu giyince hemen anlayıp gözünü kapamaya başlıyor. Yumoşum benim… hep güzel rüyalar görsün…

Hiç yorum yok: